هرآنچه باید از ویزای والدین استرالیا بدانید.

ویزای والدین استرالیا یکی از انواع ویزای اقامتی استرالیا است که برای والدینی صادر می شود که حداقل نصف فرزندان آن ها اقامت دائم و یا تابعیت کشور استرالیا را داشته باشد. دقت داشته باشید که صادر کردن این ویزا تنها برای افرادی ممکن است که در استرالیا سکونت دارند. اگر شما هم به دنبال اخذ این ویزا هستید، در این بخش با ما و هرآنچه باید از ویزای والدین استرالیا بدانید همراه باشید.

ویزای والدین استرالیا

ویزای والدین استرالیا شامل چند نوع است؟

در واقع در قوانین جدید ویزای والدین استرالیا شامل دو نوع است. ویزای والدین به صورت عادی و ویزای والدین به صورت اولویت دار که هزینه بیشتری را هم شامل می شود.

دقت داشته باشید که نکته مهم و حائز اهمیت در اخذ ویزای والدین این است که فرد باید زمان بسیار زیادی را به انتظار بگذراند تا بتواند ویزای خود را دریافت کند. پروسه درخواست ویزای عادی ممکن است که تا حدود 30 سال هم طول بکشد. در اینجا می خواهیم به بررسی علل این امر بپردازیم:

 • تعداد متقاضیان ویزای والدین استرالیا بسیار زیاد است.

دقت داشته باشید که تعداد افرادی که میخواهند این ویزا را دریافت کنند نسبت به ظرفیت آن ها بسیار محدود است.این ظرفیت به صورت سالانه توسط اداره مهاجرت استرالیا مشخص می شود اما می توان گفت که ظرفیت ویزای عادی والدین در سال های گذشته چیزی معادل 1500 نفر بوده است.

 • والدین برای دولت هزینه بیشتری دارند.

افرادی که میخواهند به عنوان پدر یا مادر وارد دولت استرالیا شوند اکثرا سن بالایی دارند و از نظر دولت نوعی سربار محسوب می شوند چرا که باید از تمام خدمات بیمه ای استفاده کنند.

زمانی که پروسه اخذ ویزا طولانی تر می شود در واقع حین اینکه والدین میتوانند به این کشور سفر کنند اما از نظر خدماتی و بیمه ای تحت پوشش دولت استرالیا نخواهند بود و به همین دلیل هم سود بیشتری برای دولت استرالیا دارند.

با توجه به مواردی که ذکر شد، از سال 2003 به بعد دولت ویزای اولویت دار والدین را معرفی کرده است که در واقع هزینه های هنگفتی را مشخص کرده است. در این نوع ویزا، متقاضیان می توانند در قبال پرداخت هزینه های اضافی که در حال حاضر 43600 دلار استرالیا برای هر یک از والدین است، طی حداکثر مدت 3 سال ویزای خود را دریافت کنند.

ویزای والدین استرالیا

ویزای عادی والدین (ویزاهای ۱۰۳ و ۸۰۴)

هزینه ویزا 10 و 804

این ویزا برای متقاضی اصلی چیزی حدود 4035 دلار استرالیا در حین درخواست ویزا و 2065 در زمان دریافت ویزا هزینه دارد. برای همسر یا فرزند بالای 18 سال هر نفر 2020 دلار استرالیا و برای فرزند زیر 18 سال 1010 دلار استرالیا هزینه خواهد داشت.

مدت اعتبار ویزای والدین استرالیا

این ویزا به صورت دائم صادر خواهد شد.

نکاتی که باید در مورد ویزای والدین استرالیا بدانید.

 • این ویزا برای افرادی قابل صدور است که حداقل نصف فرزندان آن ها در استرالیا اقامت دارند و یا تابعیت این کشور را دارند. البته این نکته حائز اهمیت است که والدین باید به صورت رسمی توسط فرزندان خود اسپانسر شوند.
 • یکی از مزیت های این ویزا هزینه نسبتا پایین آن است که نسبت به ویزای اولویت دار والدین بسیار کمتر است اما عیب بزرگی که دارد این است که پروسه دریافت آن بسیار طولانی است.
 • برای اینکه دولت بتواند اطمینان حاصل کند که تازه واردین میتوانند هزینه های روزمره زندگی خود را پرداخت کنند.
  در این حال دولت معمولا هزینه ای را عنوان ضمانت از اسپانسر ها دریافت می کند که این مبلغ پس از گذشت تقریبا دو سال به آن ها بازگشت داده می شود. این مبلغ برای فردی که متقاضی اصلی است 5 هزار دلار و برای همسر و فرزندان هر کدام 2 هزار دلار استرالیا خواهد بود.
 • متقاضیانی که میخواند اقدام به دریافت ویزای والدین کنند باید بالاتر از 65 سال سن داشته باشند. این افراد می توانند تحت هر شرایطی برای دریافت این ویزا اقدام کنند و بزرگترین مزین این ویزا این است که پس از ارسال درخواست، متقاضیان میتوانند به صورت نامحدود در استرالیا رفت و آمد کنند. البته این افراد به هیچ عنوان نمی توانند از خدمات بیمه درمانی استفاده کنند.
 • در صورتی که هر دوی والدین پایین 65 سال سن داشته باشند فقط میتوانند برای ویزای عادی 103 اقدام کنند. اینطور گفته می شود که حداقل یکی از آنها باید بالای 65 سال سن داشته باشد. البته همچنان هم والدین میتوانند به جز ویزای والدین استرالیا از طریق ویزای توریستی به این کشور رفت و آمد کنند.
ویزای والدین استرالیا

ویزای اولویت دار والدین (ویزا های دائم ۱۴۳ و ۸۶۴)

هزینه ویزای اولویت دار

هزینه ویزای والدین به صورت اولویت دار برای فردی که متقاضی اصلی محسوب می شود چیزی حدود 3855 دلار استرالیاست که این میزان حین درخواست پرداخت می شود و علاوه بر آن 43600 دلار استرالیا هم در زمان دریافت ویزا باید پرداخت شود.

متقاضی اصلی: ۳۸۵۵ دلار استرالیا در زمان ارسال درخواست ویزا و ۴۳۶۰۰ دلار استرالیا در زمان دریافت ویزا

مدت اعتبار ویزا

مدت اعتبار این ویزا دائمی خواهد بود.

زمان معمول بررسی درخواست ویزا

حدودا 3 سال طول خواهد کشید که بتوانید ویزا را دریافت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد ویزای والدین اولویت دار

 • مزیت اصلی این ویزا این است که متقاضی میتواند هزینه آن را در دو قسط حین درخواست و اخذ ویزا پرداخت کند.
 • برای اینکه دولت مطمئن شود که فرد میتواند هزینه روزمره خود را پرداخت کند، مبلغی به عنوان ضمانت از اسپانسر ها گرفته می شود و این مبلغ بعد از 10 سال به آن ها عودت داده خواهد شد. این مبلغ برای متقاضی اصلی 10 هزار دلار و برای همسر و فرزند هر کدام 4 هزار دلار استرالیاست.
 • متقاضیانی که بالاتر از 65 سال سن دارند در واقع می توانند تحت هر شرایطی برای ویزای اولویت دار والدین اقدام کنند. مزیت بزرگ این نوع اقامت است است که پس از درخواست ویزا فرد میتواند به مدت نامحدود در استرالیا رفت و آمد کند. البته این افراد نمی توانند از خدمات بیمه استفاده کنند.
 • برای دریافت این ویزا حداقل یکی از والدین باید بالای 65 سال سن داشته باشد.

مدارک لازم برای ویزا

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • سند ازدواج
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک دال بر شهروندی یا حق اقامت دائم فرزند یا فرزندان
 • عکس سایز پاسپورت

ویزای والدین استرالیا، به ویژه نوع اولویت دار آن یکی از راحت ترین راه های مهاجرت به استرالیاست. اگر شما هم به دنبال اخذ این ویزا هستید میتوانید از یک وکیل خبره در این زمینه راهنمایی بخواهید.